Wspomnienia z podróży Dyskusja o ciekawych miejscach Pomysły na podróże po Polsce Darmowe mapy i przewodniki Niespodzianki dla klubowiczów

Newsletter

Kaszubski Szlak - warsztaty podróżnicze w Chmielnie za nami

"Kaszubski Szlak" to warsztaty edukacyjne, które odbywały się w zeszłym roku w kilku kaszubskich szkołach jako uzupełnienie lekcji języka kaszubskiego.  (Zobacz fotorelację z pierwszego sezonu warsztatów "Kaszubski Szlak" dla młodzieży). Od zeszłego roku szukaliśmy sposobu na ich reaktywację. Mieliśmy gotowy materiał, z którym można było ruszyć w drogę.

Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w Chmielnie

Okazją do wznowienia warsztatów było wydarzenie "Poznaj Kaszuby", które zorganizowaliśmy przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Udoskonaliliśmy program warsztatów i zaprosiliśmy do udziału młodzież i rodziny wypoczywające w Chmielnie. Udało się! Uczestnicy byli zadowoleni. Wyszli z warsztatów z pomysłem na wycieczkę śladami historii Kaszub i Kaszubów. A my - z pomysłem na wznowienie warsztatów.

Jak było w Chmielnie?

Na warsztat przyszło 15 osób. W grupie mieliśmy rodziny z dziećmi, młodzież zainteresowaną Kaszubami i osoby związane ze szkolnictwem.Wszyscy ze sobą współpracowali, słuchali kaszubskich opowieści i z ciekawością wypełniali kolejne karty własnego przewodnika po Kaszubskim Szlaku.

Po co przyszli na warsztaty? Chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o historii Kaszub, uporządkować swoją wiedzę i sprawdzić, co jeszcze warto zobaczyć na Kaszubach. Posłuchaj jak uczestnicy odpowiadali na pytania reportera Radia Kaszëbë Piotra Szëca:


Klub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w Chmielnie

Co robiliśmy na warsztatach?

Podczas gdy pokazywałem na multimedialnej prezentacji jak zmieniała się kraina zamieszkiwana przez Kaszubów, uczestnicy uzupełniali swoje przewodniki:  ich własny plan podróży, własny Kaszubski Szlak. Mogą teraz ruszyć z nim w drogę i na własne oczy zobaczyć miejsca, o których opowiadałem w trakcie warsztatów.

Do uzupełniania przewodnika ochoczo zabrali się zarówno młodzież jak i dorośli. Wszyscy chcieli zobaczyć jakie hasło odkryją po złamaniu kaszubskiego szyfru.

Klub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w Chmielnie
Klub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w Chmielnie
Klub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w ChmielnieKlub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w ChmielnieKlub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w ChmielnieKlub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w ChmielnieKlub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w ChmielnieKlub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w Chmielnie
Klub Polskiego Podróżnika - Warsztaty podróżnicze Kaszubski Szlak w Chmielnie


Co dalej z Kaszubskim Szlakiem?

Nowa formuła warsztatów sprawdziła się i wiemy co dalej z nią zrobimy :)

Warsztat "Kaszubski Szlak" wzbogaci ofertę spotkań prowadzonych pod szyldem Klubu Polskiego Podróżnika. Po ostatnich zmianach, będzie mógł być prowadzony w miejscach, w których odbywają się nasze klubowe spotkania. W warsztatach będzie mógł uczestniczyć każdy - od młodzieży, przez rodziny z dziećmi, po dorosłych zainteresowanych poznaniem kaszubskiej historii.

I tak jak na każdym spotkaniu Klubu Polskiego Podróżnika dzielimy się sprawdzonymi pomysłami na wycieczki po Polsce, tak teraz na warsztacie "Kaszubski Szlak" będziemy przekazywać pomysł na podróż śladami historii Kaszub i Kaszubów.


Brak komentarzy
Prześlij komentarz