Wspomnienia z podróży Dyskusja o ciekawych miejscach Pomysły na podróże po Polsce Darmowe mapy i przewodniki Niespodzianki dla klubowiczów

Newsletter

Co z tą Polską? Jaką Polskę pokazujemy i promujemy?

Kiedy pytają nas "Co z tą Polską?" odpowiadamy: "Jest coraz lepiej!". Widzimy jak wiele zmieniło się przez ostatnie lata, ile inwestycji ukończono i jak wiele obiektów odnowiono w trakcie rozdania puli unijnych funduszy 2007-2013.

Kasia Marczewska na prezentacji Klubu Polskiego Podróżnika

Jeśli spędzałeś wakacje w Polsce jeszcze przed 2009 rokiem i później miałeś dłuższą przerwę, to jest duża szansa, że jej teraz nie poznasz. Niektóre miasta, wsie, turystyczne atrakcje i całe regiony zmieniły się nie do poznania. Polska jest piękna i atrakcyjna dla turystów. Już nie tylko ze względu na piękno przyrody.

Dzisiaj mamy drugą połowę roku 2015. Oznacza to, że to już 6-ty rok jak regularnie podróżujemy po Polsce. Jeździmy, obserwujemy, spotykamy się, rozmawiamy, poznajemy polską kulturę, historię i specyfikę lokalnych społeczności. Porównujemy. I widzimy zmiany.

Przykład idzie od dołu

To co widzimy to przede wszystkim oddolne inicjatywy, które starają się własnymi siłami wpływać na promocję lokalnej turystyki. To pojedynczy pasjonaci, którzy tak bardzo kochają miejsca, w których mieszkają, że chcą je pokazać innym. To organizacje pozarządowe: stowarzyszenia, fundacje i nawet prywatne inicjatywy, które skupiają się na promocji ich małych Ojczyzn. To regionalne samorządy, które wykorzystują lokalne dziedzictwo i budują produkty turystyczne. W końcu, to lokalni przedsiębiorcy, którzy widząc coraz większe zainteresowanie aktywnym spędzaniem czasu budują swoje biznesy dla przyjeżdżających do nich mieszkańców i turystów. To właśnie oni przykładają się do tego, że polska turystyka może się rozwijać.

Gdziekolwiek nie pojedziemy, dowiadujemy się o powstających małych muzeach pokazujących pasję i zaangażowanie ich twórców, widzimy mieszkańców, którzy własnymi siłami upiększają swoje miejscowości, wójtów i burmistrzów pozyskujących kolejne fundusze na rozwój, rozbudowę i budowanie lokalnej infrastruktury turystycznej.

Kilka przykładów:

Pieniądze idą z góry

Widzimy też wielkie inwestycje, za którymi kryją się wielkie pieniądze. To nowoczesne i multimedialne muzea, budynki przemysłowe adaptowane na cele kulturalne, inwestycje w polskie drogi, okoliczną infrastrukturę. Miejsca, które jeszcze kilka lat temu świeciły pustkami dzisiaj tętnią życiem.

Przykłady:

Zmiany widoczne gołym okiem

Przez ostatnie 6 lat Polska zmieniła się nie do poznania. W 2009 roku widzieliśmy potencjał do zmian, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że widzimy jak te zmiany wprowadzane są w życie.

Nawet w najbliższym środowisku jeszcze 6 lat temu spotykaliśmy się z lekkim uśmiechem gdy opowiadaliśmy o naszych pomysłach na podróże po Polsce. Dzisiaj ironii jest coraz mniej, a konsekwentne opisywanie polskich atrakcji przynosi efekty i coraz więcej osób zaczyna ruszać w drogę naszymi śladami. Widzimy, że coraz więcej mówi się w środowiskach podróżniczych o podróżach po Polsce. To wspaniałe.

Jaką Polskę pokazujemy?

Na spotkaniach Klubu Polskiego Podróżnika opowiadamy o Polsce jaką znasz z naszego bloga. Polsce, w której każdy znajdzie coś dla siebie, Polsce pełnej turystycznych atrakcji. Nie opowiadamy o nużących faktach z historii, geografii, czy formach ukształtowania terenu. Dobrze wiemy, że można o nich przeczytać w przewodnikach i w Wikipedii. Liczby i trudne pojęcia zamieniamy na emocje i na sprawdzone pomysły na podróże po Polsce. Pokazujemy tylko te atrakcje, które sami zwiedziliśmy i które warto polecić.

Spotkanie Klubu Polskiego Podróżnika w Cieplewie

Pokazujemy podziemne trasy turystyczne w Polsce, polskie miejscowości, opowiadamy o niejednym zamku, dworku, czy pałacu, pokazujemy miejsca nad jeziorami i rzekami, w górach i nad polskim morzem, w których zrelaksujesz się lub dobrze pobawisz.

Pokazujemy sprawdzone przepisy na aktywny wypoczynek w Polsce. I przekonujemy, że da się. Ty też możesz - tak jak my - przez 6 lat wykorzystywać każdą wolną chwilę, aby podróżować po Polsce i wciąż mieć przed sobą wiele do zobaczenia.

Brak komentarzy
Prześlij komentarz